Protože nejsem jenom cvičitelka, ale také výživová poradkyně, kterou baví objevovat souvislosti ve výživě, hledat cestu ke zdraví i k optimální váze, rozhodla jsem se jet 21.11.2015 na KONFERENCI O SPORTOVNÍ VÝŽIVĚ do Brna. Byla hlavně o výživě ve sportu, ale téměř každý, kdo chce se svou vahou a zdravím něco udělat, vlastně sportovat začne, i když jen rekreačně. Chtěla jsem se dozvědět co nejnovější poznatky od našich výživových kapacit v tomto oboru jako je RNDr. Petr Fořt,Csc, Mgr. Martin Jelínek, PaedDr. Vlado Zlatoš PhD, Mgr. Vít Schlesinger, Ing. Anna Jermářová a další…
Hodně se hovořilo o metabolické flexibilitě, o nových principech ve výživě, o výživových směrech – vegetariáni a vegani ve sportu, o motivaci k hubnutí, o možnostech jak být zdravější a výkonostnější, aniž by jste řešili zdravotní problémy, mluvilo se o mýtech, které panují v paleo stravě, ale hlavně o motivaci k tomu udělat ve svém životě změnu, umět si vybrat směr, kterým chcete ve výživě jít. Protože není jedna univerzální pravda o jídle, o stylu, o hubnutí…tak jako nejsou dva lidi na světě stejní.
Pokud vás nové trendy zajímají a také jestli lze z eskymáka udělat vegetariána, čtěte dál…
CO JE TO METABOLICKÁ FLEXIBILITA
Není jedna univerzální pravda o jídle, o výživových stylech, o hubnutí.
Každý člověk je jedinečný a co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého. Je potřeba člověka otypovat a zjistit, jestli je např. sacharidový, proteinový (bílkoviny), smíšený typ. Dále jestli je člověk ektomorf, endomorf, mezomorf, jestli je muž, žena, sportovec, nesportovec. Roli zde hraje genetika (ovlivňuje nás postoj rodičů a jejich předků), epigenetika (prostředí kde sportujeme a kde se stravujeme), nutrigenetika (to co jíme nás ovlivňuje nejen fyzicky, ale také mentálně), osobnost (nevzdat to po jednom neúspěchu) a možná další faktory ovlivňující to, jak by se měl jedinec stravovat.
Metabolická flexibilita je o tom, že každý organismus člověka, je adaptovatelný na výživové směry za předpokladu, že jedinec má motivaci a všechny změny bude dělat postupně, aby se organismus adaptoval.
NOVÉ PRINCIPY VÝŽIVY
Paleo strava, podobně whole30 , nízkosacharidová strava, atkinsova dieta mají princip stejný : hodně zdravých tuků (nenasycené tuky s krátkým a středním řetězcem, jsou to za studena lisované oleje (olivový apod.), avokádo, semena, ořechy, rybí tuk atp.), přiměřeně bílkovin (dle typologie), málo sacharidů (do 100g za den).
Všechny zásadní změny, z jednoho výživového směru na jiný, se musí dělat pomalu, aby si organismus zvykal ( je potřeba sledovat jak se člověk cítí po jídle) – i to je metabolická flexibilita.
O MOTIVACI
Když přijde do poradny člověk, který chce zhubnout, důležitá je motivace. Někdo chce nadváhu vyřešit jako chřipku, očekává, že dostane léky a instrukce chce, aby za něj tento problém vyřešil někdo jiný, sám se angažovat nechce.
Je důležité, aby lidi, kteří chtějí změnu, sami hledali možnosti a vybírali si intuitivně to, co jim sedí a dává smysl, šli si za svým cílem.
Naproti tomu sportovci (tělem i duší) mají cíl jasný a jejich motivace je velká.
Mluvilo se o tom, že hodně lidí hledá možnost, jak být zdravější a výkonostnější, aniž by řešili nějakou nemoc. Jak jíst, aby jejich metabolismus nebyl tolik zatížen.
DŮVOD, PROČ MĚNIT VÝŽIVOVÝ STYL
Člověk může zhubnout i bez cvičení, je tam ale nebezpečí, že zhubne ze svalů, ne z tuků. Pomocí cvičení vytváříme svalovou hmotu, pokud je to potřeba. Cvičení nám pomáhá měnit metabolickou flexibilitu a to tak, že tělo využívá jako zdroj energie tuky (ne cukry)a tento metabolický způsob hrazení energie z tuků má obrovský vliv na naše zdraví včetně lidí, kteří již trpí civilizačními nemocemi jako vysoký krevní tlak a cholesterol, cukrovka a další.
ZDRAVÉ TUKY, PŘIMĚŘENĚ BÍLKOVIN, MÁLO SACHARIDŮ NENÍ MOŽNOST, ALE NUTNOST!
LZE UDĚLAT Z ESKYMÁKA VEGETARIÁNA?
Odpověď byla ANO, ale…eskymák by musel chtít udělat všechny změny ( adaptace těla a mysli musí být jednotná) , které k tomu vedou, je docela možné, že jedna generace by na to nestačila a možná by se cítil špatně, to jsou všechno faktory, které bychom zjišťovali cestou, takže cíl by byl jasný, cesta nejistá…
MÝTY V PALEOSTRAVĚ
STAČÍ TAK MÁLO PŘIROZENÝCH POTRAVIN K ŽIVOTU…
Mýtus č.1. Nevyvážená strava – vše, co se konzumuje v paleo, obsahuje všechny nezbytné živiny (nesmíte být omezený plátkem masa a rajčetem).
Mýtus č.2.Nebudu mít co jíst! viz bod 1.
Mýtus č.3.Velké množství masa – přiměřené množství pro každého, kvalita masa ale musí být bio, důležité jsou tuky.
4.Málo sacharidů, budu mít málo energie – jak už jsem psala výše, energie se hradí z tuků, metabolismus funguje jinak .
HLEDEJTE!
Přemýšlejte, dejte do toho své emoce a rozum, dělejte to, co vám dává smysl. Pokud chcete něco změnit, hledejte informace (ne v časopisech typu Žena a život).
A pokud nic měnit nechcete, nestresujte se, vše má svůj čas a pokud má ten čas nastat, informace vám přijde. (pokud tento článek čtete, je to možná první impuls k tomu, že by se vám to mohlo líbit nebo je to už několikátá souvislost…?).
Ptejte se hluboko v srdci, co vlastně chcete. Je mnoho způsobů, jak zhubnout, jak se stravovat…prostě hledejte, máte svůj rozum.
STŘÍPKY Z KONFERENCE (informace vytržené z kontextu)
Pokud nevíte, kde začít, mohu vám pomoci rozebrat váš současný výživový styl, mohu vás otypovat a vytvořit výživový plán. Klikněte ZDE.